Gazania x splendens hort. - gazania lśniąca
Compositae - złożone
Pochodzenie i opis.
Roślina jednoroczna. Mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Afryki Południowej. Pędy silnie skrócone, rozgałęzione, u dołu płożące, zakończone pękiem wzniesionych liści długości 10-15 cm. Każdy pęd zakończony jest koszyczkiem kwiatowym osadzonym na długiej szypułce. Z kątów liści pędów głównych wyrastają pędy drugiego rzędu, które rozgałęziają się dalej. Liście wydłużone, łopatkowate, niekiedy na wierzchołku pierzaste, pod spodem biało, kutnerowato owłosione, z wierzchu opatrzone szorstkimi włoskami. Koszyczki kwiatowe, o średnicy 8 crn, złożone są z barwnych kwiatów języczkowych, osadzonych w 1-3 brzeżnych okółkach, i z żółtych kwiatów rurkowych, zajmujących środek kwiatostanu. Kwiaty języczkowe maja u nasady czarną lub brunatną plamę, na której znajduje się poprzeczna, wąska, żółta plamka lub kreska. Ciemne nasady kwiatów języczkowych otaczają jakby pierścieniem środkową, płaską tarczę kwiatów rurkowych. Kwiaty języczkowe są żółte, pomarańczowe, różowe lub miedzianoszkarłatne.
Pora kwitnienia
Od końca czerwca do późnej jesieni- Kwiaty otwierają się tylko w pełnym słońcu; w dni pochmurne i dżdżyste koszyczki są zamknięte.
Zastosowanie
Na obwódki kwietników, na rabaty, do ogródków skalnych, na murki, skarpy. Przekwitające kwiatostany należy ścinać, gdyż dojrzewające nasienniki nie są dekoracyjne. Rośliny nadają się również na kwiat cięty.
Wymagania.
Gleba żyzna, próchniczna (nie przenawożona). Stanowisko słoneczne.
Uprawa.
Rozmnaża się z nasion wysiewanych w lutym-marcu do skrzynek w szklarni. Siewki pikuje się do inspektu lub do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się w drugiej połowie ma]a po ostatnich przymrozkach, w rozstawie 30x25 cm.