Cetosia argentea L., syn. C. pyramidalis hort. - celozja srebrzysta, grzebionatka
Amaranthaceae – szarłatowate
Pochodzenie i opis.
Roślina jednoroczna. Pochodzi z Indii Wschodnich. Wyrasta do 20-50 cm. Pędy są rozgałęzione, zabarwione żółto, różowo lub purpurowo w zależności od barwy kwiatów. Liście duże, owalnolancetowate lub lancetowate. Kwiaty małe, zebrane w zbite kłosy osadzone na szczytach pędów. Kłosy te tworzą pióropuszowate wiechy, lub osadzone są zwartą masą na zgrubiałym, rozszerzonym i ukształtowanym w postaci koguciego grzebienia osadniku, jak u formy Celosia argentea f. cristata (L) O. Ktze.
Barwa kwiatów: łososiowa, różowa, żółta, amarantowa lub purpurowoczerwona.
Pora kwitnienia.
Koniec czerwca-lipiec, do nadejścia pierwszych przymrozków. Rozpoczyna kwitnienie razem z niecierpkiem, pozłotką, słonecznikami, szarłatami i tytoniem ozdobnym.
Zastosowanie. Na obwódki kwietników, do mis i innych pojemników, na kwiat cięty.
Wymagania.
Gleba próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe- Stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wilgotność umiarkowana.
Uprawa.
Rozmnaża się z nasion. Wysiewa się je od lutego do początku kwietnia do skrzynek ustawionych w szklarni lub w cieplym inspekcie. Siewek nie podlewa się, tylko zrasza wodą. Rośliny należy pikować do skrzynek w rozstawie 5x8 cm lub wysadzić do doniczek, które przenosi się do ciepłego inspektu. Inspekt wietrzy się stopniowo coraz intensywniej. Na miejsce stałe celozję wysadza się w końcu maja w rozstawie 25x30 cm lub nieco gęściej.